Cholesterol a tuky – znáte svoje hodnoty?

  17.10.2017 Marcela Avramopulu, publikováno na webu Vím, co jím

Možná se vám nechce a možná vás to vlastně ani nezajímá. Vyšší hladina cholesterolu i dalších tukových látek v krvi znamená, že jste ohroženi srdečním onemocněním, infarktem nebo mozkovou příhodou. Hlídat si hladinu těchto látek v krvi je prevence. Prevence proti nemocem srdečně-cévního systému, které mohou mít fatální následky.

Jak a proč je hlídat

Nejednoduší je chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři. Tam vám hladinu cholesterolu a krevních tuků (triacylglycerolů) zjistí v 18, 40, 50 a 60 letech. Pokud máte v rodinné anamnéze nemoci spojené s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kontroly budou po dohodě s lékařem probíhat častěji. Případně si o vyšetření můžete požádat na vlastní náklady sami.

Cholesterol si umíme syntetizovat a k životu je nezbytný

Cholesterol si umíme syntetizovat, nejvíce ho produkují játra. Menší podíl cholesterolu vzniká příjmem ze stravy. U zdravého člověka jsou tyto dva pochody v souladu. Když snížíme příjem cholesterolu v potravě, zvýší se jeho produkce a naopak. Každý ale na tento stav reaguje odlišně a při zvýšeném příjmu zejména nasycených mastných tuků se zvyšuje hladina cholesterolu v krvi. A to pak úzce souvisí se zvýšeným rizikem aterosklerózy a srdečně-cévních onemocnění. Pokud jsou procesy těla v rovnováze, cholesterolu je přesně tolik, aby zajistil hladký průběh veškerých životně nezbytných funkcí.

Cholesterol celkový - norma < 5 mmol/l

Jedná se o tukovou látku, kterou nezbytně potřebujeme k životu. Je totiž součástí každé naší buňky a taky slouží pro syntézu některých hormonů, žlučových kyselin a vitaminu D. Podílí se i na metabolismu tuků v organismu.
bezpečná hodnota: 3,9 - 5,2 mmol/l
zvýšené riziko: 5,2 - 6,2 mmol/l
vysoké riziko: nad 6,2 mmol/l

LDL (zlý) cholesterol – norma < 3,4 mmol/l

Tzv. lipoprotein o nízké hustotě, neboli Low Density Lipoprotein. Přenáší cholesterol z krve do tkání a částečně do jater. Zvýšená hladina celkového cholesterolu a LDL cholesterolu signalizuje zvýšené riziko srdečně-cévních onemocnění. LDL cholesterol se dá u zdravého člověka do jisté míry ovlivnit opět stravou a pohybem. Je nebezpečný tím, že se může, vpřípadě nadbytku, usazovat na stěnách artérií (tepen) a tím snižuje jejich tzv. vnitřní průměr (tento pochod se označuje jako ateroskleróza). Hrozí blokace tepny krevní sraženinou - trmobózy, následně může dojít k emboli, infakrtu a mozkové příhodě.
bezpečná hodnota: do 3,4 mmol/l
zvýšené riziko: 3,4 - 4,1 mmol/l
vysoké riziko: nad 4,1 mmol/l

HDL (hodný) cholesterol – norma > 1,2 mmol/l

Tzv. lipoprotein o vysoké hustotě, neboli High Density Lipoprotein. Oproti LDL cholesterolu přenáší naopak nadbytečný cholesterol z tkání do jater, kde je vylučován žlučí nebo přeměněn na žlučové kyseliny. Snižuje tím riziko usazování cholesterolu v tepnách a tím snižuje riziko zablokování tepen - trombózy.
bezpečná hodnota: nad 1,2 mmol/l
zvýšené riziko: pod 0,9 mmol/l

Triglyceridy (nebo také Triacylglyceroly) – norma < 1,7 mmol/l

TGA patří mezi ostatní necholesterové tuky (glycerol a mastné kyseliny), které souvisí s energetickým metabolismem. Organismus je umí využívat jako zdroj energie, ale taky je ukládat do tukových buněk. Hodnoty lze poměrně dobře ovlivnit zdravým životním stylem – tj. pohybem a správnou stravou. Jejich vyšší a vysoká hodnota opět znamená zvýšené zdravotní riziko.
bezpečná hodnota: do 1,95 mmol/l
zvýšené riziko: 1,95 - 4 mmol/l

Jak si pomoci k lepším hodnotám cholesterolu a tukových látek v krvi?

Z tuků preferovat tuky rostlinné (kromě palmojádrového, palmového a kokosového tuku), zejména olivový a řepkový olej, ořechy, semínka a avokádo.
Omezit příjem nasycených mastných kyselin a trans mastných kyselin – tj. omezit příjem živočišných tuků. Nejen v mase a masných výrobcích, i s tučnými sýry, máslem nebo šlehačkou bychom to neměli přehánět. Nasycené mastné kyseliny i trans mastné kyseliny najdeme často v nekvalitních cukrovinkách, kde je čokoláda nahrazena polevou.
Na minimum omezit konzumaci vnitřností.
Jíst 2x týdně ryby – a pozor, i ty tučné, protože obsahují omega-3 mastné kyseliny.
Zvýšit příjem vlákniny – tj. 400g zeleniny denně, 200g ovoce denně a z pečiva si vybírat to celozrnné, žitné, knackebröty apod., jíst přiměřené množství příloh (kromě knedlíků), nezapomínat na luštěniny.
Navýšit příjem vitaminu C. Jedná se o velmi důležitý antioxidant, který je součástí kolagenu. Kolagen opravuje poškozené cévní stěny. Chybí-li v organismu vitamin C, kolagenu je pak méně a organismus pak využívá náhradní řešení, při kterém namísto kolagenu používá cholesterol.
Omezit stres – když jsme ve stresu, hladina cholesterolu se zvýší, bez ohledu na to, co jíme.
Pravidelný, nejlépe každodenní pohyb (může být sport, ale počítá se i obyčejná chůze).