Kolik energie sníme ke kafi? Pár sušenek, kousek bábovky = ???

  20.10.2017 Marcela Avramopulu, publikováno na webu Vím, co jím

Pauza, kafíčko a kousek něčeho sladkého – pro hodně lidí symbol pohody, chvíle, kdy můžeme vypnout. Proč ne. Jen jde o to, kolik takových kafíček za den máme a jak vypadá zbytek našeho dne, ať už se jedná o pohyb, nebo jídelníček.

Co je lepší – z cukrárny, kavárny nebo domácí?

Ze sladkých zákusků bude vždy nejlepší ten domácí. Vyrobený z poctivých surovin. Neznamená to sice, že by měl méně energie, ale aspoň víme, co jsme do něj dali za suroviny. V cukrářské výrobě někteří výrobci používají místo základních surovin náhražky a oproti domácí verzi se zákusky z cukrárny obvykle neobejdou bez různých zahušťovadel a stabilizátorů, protože výrobek prostě musí vydržet ve vitríně pár hodin. Hned po domácí výrobě je lepší volbou zákusek, který si prodejce vyrábí sám – např. v menší kavárně nebo cukrárně.
Ve větších kavárenských řetězcích typu Starbucks Cofee, MCCafé, CrossCafe, Costa Coffee je téměř 100% výrobků rozmrazeno. Podniky si zákusky si nevyrábí, ale kupují od dodavatelů ve zmrazené formě. Na prodejně je nechají jenom pozvolně rozmrznout. Na vzhledu to nepoznáte, ale na chuti se to odrazí a hlavně – zkuste si doma zmrazit dort se šlehačkou a pak ho vyndat z mrazáku. Takový zákusek nebude ani hezký, ani dobrý. To, že to průmyslově vyrobené zákusky vydrží, vyplývá z velkého množství přidaných „éček“, které zajišťují, aby výrobky držely tvar, neměnily barvu a nepodlehly mrazu.
Podobně s obsahem éček jsou na tom i trvanlivé výrobky – např. kupovaná bábovka ze supermarketu. U těchto výrobků se také často základní suroviny nahrazují levnějšími ingrediencemi. Éčka, neboli přídatné látky, pokud to s nimi nepřeháníme, sice zdravotně nezávadné, ale je úplně zbytečné je jíst.

Kolik energie znamená sladká svačinka?

Na to, jak nevinně kousek bábovky nebo pár sušenek vypadá, sníme té energie poměrně dost. Referenční hodnota doporučeného denního příjmu má být pro „průměrnou ženu“ 8.400 kJ a pro „průměrného muže“ 10.000 kJ. Svačina by měla být cca 10 % tohoto příjmu, tj. 840 kJ pro ženu a 1000 kJ pro muže.

  • RDP = referenční denní příjem


  • SLADKÉ PEČIVO

U poctivých výrobků je základem bílá mouka, cukr, tuk, vejce a mléko. Jak vyplývá ze složení, jsou tučné a sladké. Bonusem bývá, když obsahují tvaroh, protože tak sníme více bílkovin a takový výrobek nás zasytí na delší dobu. Ještě lepší je ale nahradit alespoň část bílé mouky moukou celozrnnou a třeba u bábovky se dá část mouky nahradit strouhanou mrkví. Nemusíte se jí bát, mrkev se při pečení rozmělní a na chuti to nepoznáte. Taková bábovka je pak krásně vláčná.

výrobekkJ na porci% RDP pro ženu% RDP pro muže
Bábovka 120 g15701815,7
Větší tvarohový koláč 150 g148517,714,9


  • DORTY

Záleží na konkrétním druhu, ale základ opět bývá mouka, tuk a cukr. Energii zvyšuje ještě obsah čokolády nebo ořechů. I tady se dá kouzlit a místo máslového nebo šlehačkového dortu použít tvaroh, zakysanou smetanou a ovoce.

výrobekkJ na porci% RDP pro ženu% RDP pro muže
Mrkvový dort s ořechy 150 g 201023,920
Čokoládový dort 120 g217425,921,7
Chescake MCcDonald´s 199323,720
Muffin čokoládový 75 g13301513,3


  • ZÁKUSKY

Zase mouka, tuk a cukr. Ze zákusků můžeme jako lehčí variantu vyzkoušet makronky, které obsahují sníh z bílků a mandle, nebo domácí pusinky. Všechny tyto výrobky samozřejmě obsahují i cukr, ale v porovnání s jinými druhy zákusků obsahují víc bílkovin a méně tuku.

výrobekkJ na porci% RDP pro ženu% RDP pro muže
Větrník 80 g110413,211
Věneček 60 g6968,36,9
Markonky 3 ks 36 g5806,95,8


  • SUŠENKY

Mouka, tuk a cukr, někteří výrobci používají do sušenek ovesné vločky nebo celozrnnou mouku, ty jsou tím pádem lepší volbou. Nejlepší je ale vyrobit si doma sušenky z ovesných vloček, drcených rozinek, ořechů a spojených bílkovým sněhem. Nemusí se ani sladit, ochutit se dají přidáním strouhaného kokosu. Takové sušenky nám dodají kvalitní tuky v podobě ořechů, vlákninu a betaglukany.

výrobekkJ na porci% RDP pro ženu% RDP pro muže
Polomáčené sušenky Opavia balení 100g 212525,321,3
Bebe Dobré ráno kakaové Opavia balení 50 g922119,22
Oreo sušenky 5 ks111713,311,2


  • ZMRZLINA

Rozdíl mezi pohárem a pár kopečky je znatelný, jeden kopeček poctivé smetanové zmrzliny je dobrou volbou i v případě, že chcete hubnout. Zkuste si najít kvalitního výrobce, který používá pro výrobu pravé ovoce a smetanu, namísto rostlinných tuků.

výrobekkJ na porci% RDP pro ženu% RDP pro muže
Zmrzlinový pohár s karamelem MCDonald´s123514,712,4
Pistáciová zmrzlina 2 kopečky7128,57,1